خانه / رویدادهای انقلاب اسلامی / اولین زن انقلابی و مادر شهید ی که در جنگ وگریز و تظاهرات علیه رژیم شاه شرکت می کرد.

اولین زن انقلابی و مادر شهید ی که در جنگ وگریز و تظاهرات علیه رژیم شاه شرکت می کرد.

.Scan2شهید عزیز صفری

اولین مادر شهید و زن شجاع دزفولی که در اولین جنگ وگریز با گارد شاه در دزفول دوش به دوش مردان مبارز وانقلابی شرکت می کرد؟

با اینکه ر‍ژیم شاه و سلطنت ۵۷ ساله پهلوی ادعا داشت که از حقوق زنان دفاع می کند بیشترین ضربه را از همین قشر جامعه خورد. زیرا سلسله ی پهلوی از پدر گرفته تا پسر با اقداماتی از جمله کشف حجاب تغییر در قانون انتخابات و حق رای زنان و تشکیل سازمان زنان و فرستادن زنان به مجلس سنا و شورا و دولت به جای اینکه زنان را پشتیبان حکومت و رژیم سازد آنها را به صورت یک نیروی مقاوم در آورد و مسئله به این شکل از جانب نیروی مخالف اصلی روحاننیت مطرح شد که آزادی ادعا شده ی رژیم ضد اخلاق ،ضد مذهب و برخلاف کرامت و مقام والای زن می باشد و به همین جهت اجتماعات وسیع زنان با حجاب کامل اسلامی از آغاز نهضت از قم به حرکت درآمد و تا سال های شروع انقلاب به تمام روستاهای مملکت نیز سرایت کرد این حرکت با پیام های حضرت امام خمینی(ره) و جدیت روحانیت مبارز شروع شد. زنان با آگاهی سیاسی به حمایت از انقلاب برخاستند و به صورت مستقیم در صحنه ها شرکت داشتند. با بالا گرفتن مبارزات مردم برای آزادی و استقلال و عدالت معلوم شد که زنان دیگر در حاشیه مبارزه نیستند بلکه دوش به دوش مردان در جریان مبارزه فعالیت می کنند. زنان مسلمان ایران، اسلام را به گونه ی یک حرکت متعالی به سوی آزادی و عدالت پذیرفته و معتقد بودند که باید با تلاش های پیگیر به سوی آنچه عصاره ی اعتقادات مذهبی است به حرکت درآیند.

از جمله خانواده هایی که در کنار فرزندان و برادران خود به مبارزات انقلابی می پرداختند. خانواده شهید عزیز صفری بود که هم مادر و هم خواهرانش در فعالیت های مبارزاتی شرکت داشتند. مادر عزیز و حمید صفری علاوه بر اینکه فعالیت های فرزندان خود را تخطئه نمی کرد بلکه مشوق هم بود و در آن روزها که معمولا جوانان، فعالیت های مبارزاتی خود را از والدین و خانواده مخفی می کردند. این مادر مبارز، درکنار فرزندان خود میزبان مبارزان بود و در تظاهرات اوایل مبارزه، پیشاپیش خانم ها حرکت می کرد. حضور وی باعث شد که بقیه ی خانم ها جرات پیدا کرده و در تظاهرات شرکت کنند. خانم قدم خیر بشیر حسینی، مادر شهید والامقام و دانشجوی مبارز و پیرو خط امام خمینی(ره) عزیز صفری، که در درگیری مسلحانه با ساواک در یزد به شهادت رسید و پسر دومش حمید صفری در درگیری مسلحانه با گلوله ی مزدوران ساواک مجروح و زندانی گردید. همسرش مرحوم محمود صفری براثر فشار های روحی و روانی ساواک در هنگام ملاقات با دو فرزندش در زندان اهواز به رحمت ایزدی پیوست.

روحشان شاد وراهشان پر رهرو باد .

راوی: حجت الاسلام علی راجی

منبع کتاب اولی های انقلاب و دفاع مقدس غلامحسین سخاوت

درباره ی رایحه

همچنین ببینید

«ما تا آخرین قطره خون خود ایستاده ایم»

خیلی شلوغ بود و پر انرژی و همیشه لبخند به لب. در گیر و دار …

یک دیدگاه

  1. من شاهدحضورمادر شهیدعزیزصفری درجنگوگریز عایه رزیمشاه دردزفول بوده ام باید ازچنین مادری چنان فرزندانی تربییت شود هم پدر هم مادر وهم وهم پسران فدای دین خدا وانقلاب و ولایت شدند تا امروز مادر ارامش زندگی کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.